9.12.2014 - Jak vybrat správně elektrocentrálu I/III

V sérii článku se zaměříme, jak správně vybrat elektrocentrálu. V prvním článku se podíváme na rozdíl mezi jedno-fázovou 1f a tří-fázovou 3f elektrocentrálou . Toto doporučení se týká převážně malých benzínových elektrocentrál, jelikož větší dieselové elektrocentrály se vyrábějí převážně na 3f.

Možná se to zdá jasné, ale v mnohých případech je pro některé použití vhodnější 1f elektrocentrála než 3f elektrocentrála. Popíšeme si výhody a nevýhody 3f elektrocentrály. Samozřejmě na 3f elektrocentrálu můžete napojovat 3f i 1f spotřebiče. To znamená na elektrocentrále je 3f zásuvka na 400V a 1f zásuvka na 230V. Pokud máte 3fázové spotřebiče, které chcete napájet, pak je 3f elektrocentrála nutností. Nevýhodu je, když v okamžiku na 4kW 3f elektrocentrále chcete připojit 1f spotřebič o výkonu 2,5kw. 3f elektrocentrály nemají stejný výkon na 3f jako na každé fázi zvlášť, pokud připojíte na 3f elektrocentrálu silný jednofázový spotřebič, může se stát, že elektrocentrála bude slabá.

Pokud máte 3f elektrocentrálu tak jednotlivé fáze by měli být rovnoměrně zatížené. To znamená zatížení na jednotlivých fázích by mělo být například 1f - 60% 2f 65% 3f 50%. Pokud by jste dlouhodobě přetěžovali napětí jedné fáze na 3f elektrocentrále může dojít k poškození alternátoru. V případě, že používate z 99% hlavně jednofázové spotřebiče, raději si vyberte jednofázovou elektrocentrálu, u které si budete jisti, že výkonově bude na 1f spotřebiče dostatečně výkonná, nebudete muset hlídat rovnoměrné zatížení fází. V případě, že chcete zálohovat elektrocentrálou dům, firmu atp., pokud nemáte 3fázové spotřebiče, tak jednofázové elektrocentrála jde napojit na všechny 3f rozvedené po daném objektu. Toto platí pouze pokud nemáte 3f spotřebiče, zásuvky na 3f atp. Jedná se o napětí na 400V.

9.12.2014 - Jak vybrat správně elektrocentrálu I/III

Zpět na úvodní stranu

Ocenění